Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do końca maja pierwsza rata opisu na fundusz

15 maja 2019 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Kosztem uzyskania przychodów może być jedynie odpis na fundusz socjalny, którego równowartość przekazano na wyodrębniony rachunek bankowy. Samo naliczenie kwoty czy sama wpłata na konto nie pozwalają na odliczenie.

 

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów (ze źródła) przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT i art. 16 ust. 1 ustawy o CIT (zob. art. 22 ust. 1 ustawy o PIT i art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o CIT).

W katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów znajdują się odpisy i wpłaty na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika. Kosztem podatkowym są jednak odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli pieniądze w odpowiadającej im wartości zostały wpłacone na odrębny rachunek tego funduszu (art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 7 lit. b ustawy o PIT).

Dla celów podatkowych odpisy i zwiększenia na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) stanowią koszt uzyskania przychodów pracodawcy, jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:

∑ są tworzone na podstawie ustawy o ZFŚS,

∑ w rozumieniu ustawy o ZFŚS obciążają koszty działalności pracodawcy,

∑ środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu (zob. interpretację Dyrektora...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11355

Wydanie: 11355

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament