Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatkowi od nieruchomości podlegają budowle

15 maja 2019 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Dla ustalenia podstawy opodatkowania konieczne jest określenie wartości początkowej budowli, ujętych w kompleksowych środkach trwałych.

Spółka skorygowała deklarację na podatek od nieruchomości, wykazując prawie 70 tys. zł różnicy. Uznała, że dwa ze środków trwałych stanowią zespoły różnych obiektów i nie są budowlami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Opodatkowaniu podlegają natomiast poszczególne obiekty budowlane, jednak ich łączna wartość nie odpowiada całkowitej wartości środków trwałych. Pierwotnie do opodatkowania zgłoszono również nieruchomości, których spółka nie była posiadaczem oraz maszty flagowe, wiaty przystankowe i garaże na wózki sklepowe, które jako obiekty małej architektury opodatkowaniu nie podlegały.

Prezydent miasta stwierdził nadpłatę w podatku od nieruchomości, ale tylko w kwocie ok. 6000 zł. Uznał, że wbrew twierdzeniom spółki przepisy nie nakazują, aby budowle, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, stanowiły odrębny środek trwały. Podstawą opodatkowania takich budowli jest wartość stanowiąca podstawę obliczenia amortyzacji, a taka wartość została przez spółkę określona. Fiskus uznał też, że maszty flagowe, wiaty przystankowe i garaże na wózki sklepowe to nie obiekty małej architektury, lecz budowle, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11355

Wydanie: 11355

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament