Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dopłaty do wypoczynku z ZFŚS a PIT

15 maja 2019 | Rachunkowość | Bożena Nowicka

Zbliża się czas dofinansowywania z funduszy socjalnych letnich urlopów pracowników i członków ich rodzin. Komisje socjalne i służby księgowe oceniają, czy i jakie świadczenia muszą być opodatkowane PIT, a które są 
od niego zwolnione.

Każdy pracodawca, u którego funkcjonuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS), musi posiadać regulamin jego wykorzystania. Regulamin ten powinien określać przeznaczanie środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej, realizowanej przez danego pracodawcę. Postanowienia regulaminu muszą być zgodne z ustawą z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1316), definiującą działalność socjalną. Zgodnie z nią zgromadzone środki ZFŚS mogą być przeznaczone na finansowanie usług świadczonych przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Warunki preferencji dla dziecka

Jednym ze świadczeń finansowanych w okresie letnim z funduszu socjalnego jest wypoczynek dziecka pracownika. Pracodawca, przyznając pracownikowi dofinansowanie na ten cel, musi ocenić czy są spełnione przesłanki, aby nie naliczać i nie potrącać od wypłacanych kwot podatku dochodowego od osób fizycznych.

W odniesieniu do wypoczynku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11355

Wydanie: 11355

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament