Świadczenie usług turystycznych w księgach
Wpływ przedpłaty od nabywcy przyszłej imprezy wyjazdowej ujmuje się jako rozliczenia międzyokresowe przychodów. W dacie realizacji usługi należy je przeksięgować na konto „Sprzedaż usług".
Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, pod pojęciem usługi turystycznej należy rozumieć:
∑ przewóz pasażerów,
∑ zakwaterowanie w celach innych, niż pobytowe, które nie jest nieodłącznym elementem przewozu pasażerów,
∑ wynajem pojazdów samochodowych lub innych pojazdów silnikowych,
∑ inną usługę świadczoną podróżnym, która nie stanowi integralnej części ww. usług.
Połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji tworzy imprezę turystyczną, pod warunkiem alternatywnego spełnienia następujących warunków (art. 4 pkt 2 w zw. z art. 5 ust. 1 ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych):
∑ usługi turystyczne zostały połączone przez jednego przedsiębiorcę turystycznego, w tym na prośbę podróżnego lub zgodnie z jego wyborem, przed zawarciem umowy obejmującej wszystkie usługi,
∑ niezależnie od tego, czy zawarto odrębne umowy z dostawcami poszczególnych usług turystycznych, usługi te są: nabywane w jednym punkcie sprzedaży i zostały wybrane zanim podróżny zgodził się dokonać zapłaty lub oferowane/sprzedawane po cenie obejmującej wszystkie usługi (względnie po cenie całkowitej lub gdy jedną z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta