Zakupy na firmę a prywatne wydatki
Gdy wydatek nie spełnia definicji kosztu, wynikającej z przepisów podatkowych, to jego ujęcie w firmowych rozliczeniach jest bezpodstawne a zobowiązanie podatkowe zaniżone. ZESPÓŁ WFIRMA.PL
Kontynuujemy rozpoczęty w poprzednim wydaniu tygodnika „Rachunkowość" temat prywatnych i firmowych zakupów („Czy zawsze warto brać fakturę", Rzeczpospolita z 8 maja 2019 r.) . Wskazaliśmy podstawowe różnice w uprawnieniach przysługujących nabywcom, którzy występują w transakcji jako osoby fizyczne lub jako przedsiębiorcy. Więcej szczegółów w dzisiejszym artykule.
Odstąpienie od umowy
Mimo szerokiej bazy produktów i bogatej oferty sklepów online, zakupy internetowe często okazują się nietrafione. Jeśli stroną takiej transakcji jest konsument i nie minęło 14 dni od zawarcia umowy, będzie mógł zwrócić towar bez podawania przyczyny. Zgodnie z art. 27 ustawy o prawach konsumenta, osoby fizyczne, tj. nieprowadzące działalności gospodarczej, zachowują prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, bez podawania przyczyn i bez ponoszenia kosztów zwrotu w terminie 14 dni, licząc od daty jej zawarcia. Konsument nie tylko będzie mógł zwrócić zakupiony towar, ale także nie zostanie obciążony kosztami przesyłki, a sprzedawca będzie zobowiązany do zwrotu kwoty wpłaconej przez nabywcę.
Z takiego przywileju nie będzie mógł skorzystać nabywca będący przedsiębiorcą. Jeżeli sprzedawca nie wyrazi zgody na zwrot towaru i odstąpienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta