10 tysięcy pociągów z Azji w zasięgu
Obserwujemy stały wzrost zainteresowania przewozami na kierunku azjatyckim i staramy się odpowiadać na wyzwania i potrzeby rynku – mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo. michał niewiadomski
Jednym z tematów poruszanych podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego jest transport towarów na dalekich trasach, z Europy do Chin. Jak wygląda skala tych przewozów, jeśli chodzi o kolej?
czesław warsewicz: Żeby to zobrazować, warto przytoczyć nieco danych. W 2018 r. między Unią Europejską a Azją w obie strony przejechało 6300 pociągów. Rok wcześniej było ich 3670, w 2016 r. liczba ta wynosiła 1700, a jeszcze pięć lat temu było ich zaledwie 300. Fakty mówią więc same za siebie. Mamy wzrost rzędu 70 proc. rok do roku, a porównując do wyniku sprzed dwóch lat, aż o 400 proc.
To pokazuje nie tylko skalę wzrostu wymiany towarowej, ale i skalę potencjału dalszego rozwoju tego kierunku. Przy czym mówimy tu o wymianie za pośrednictwem transportu szynowego, bo cała masa towarów przewiezionych różnymi środkami transportu rośnie znacznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta