Nowa składka obniża koszty płacy
Od stycznia br. część wpłaty na Fundusz Pracy jest przekazywana na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Nie wolno jej uwzględniać w rozliczeniach z PFRON.
Co to oznacza dla pracodawców? Ci, którzy doliczali tę składkę wypełniając poz. 52 miesięcznych informacji o wynagrodzeniach, zatrudnieniu, stopniach i rodzaju niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych (formularz INF-D-P), mają teraz dwa problemy. Ponieważ pobrali zawyżone dofinansowanie do pensji pracowników niepełnosprawnych, będą musieli skorygować informacje INF-D-P, podając w nich prawidłową wysokość kosztów płacy. Po drugie – muszą zwrócić zawyżoną kwotę tej dopłaty.
Pozornie bez zmian
O problemie informowaliśmy w lutym br. Mało który pracodawca zdawał sobie wówczas sprawę, że od stycznia opłaca nową składkę – właśnie na nowoutworzony Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON). Wiele firm, szczególnie tych mniejszych, nie musiało sobie zawracać tym głowy. W praktyce bowiem składkę na SFWON niejako wydzielono ze składki na Fundusz Pracy. Zamiast 2,45 proc. podstawy wymiaru, od stycznia składka na FP wynosi 2,30 proc. Składka na SFWON – w stawce 0,15 proc. – stanowi jej uzupełnienie do wcześniejszej wysokości. Co więcej, obie składki są nadal liczone łącznie i wykazywane w deklaracjach DRA do ZUS w jednej rubryce – tej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta