Czas próby
Część naszych wartości wystawiana jest dziś na całym świecie na próbę. UE nie jest tu wyjątkiem. Dlatego ważne jest to, by przypomnieć sobie, dlaczego przez lata o nie walczyliśmy – pisze minister spraw zagranicznych Szwecji.
Dziesięć lat temu, dzięki wspólnej szwedzko-polskiej inicjatywie, powstało Partnerstwo Wschodnie. Oprócz tego, że miało ono być świadectwem silnego zaangażowania naszych krajów na rzecz rozwoju sześciu państw partnerskich, inicjatywa ta była także odzwierciedleniem silnych więzi pomiędzy Polską a Szwecją – od wieków połączonych wspólną historią i mających wspólną przyszłość.
Dzisiaj wraz z ministrem Jackiem Czaputowiczem odwiedzam Ukrainę. To jedno z państw, gdzie efekty działania Partnerstwa Wschodniego są najlepiej widoczne.
Reformy są konieczne
Jako jeden z krajów założycieli Partnerstwa Wschodniego pragniemy skorzystać z okazji, by podkreślić trzy ważne kwestie, które postrzegamy jako priorytety na przyszłość, jeśli chodzi o współpracę UE ze wschodnimi sąsiadami.
Po pierwsze, Partnerstwo Wschodnie od początku budowane było na wspólnych wartościach. Niech tak pozostanie.
Podwaliną Unii Europejskiej jest silne przekonanie o uniwersalności naszych praw – obywatelskich, politycznych, ekonomicznych, społecznych i kulturowych, a także wiara w demokrację, państwo prawa, europejski porządek bezpieczeństwa oraz prawo każdego kraju do wyboru własnej drogi. Wartości te są również najważniejsze dla partnerstwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta