Ułatwienie, ale nie dla wszystkich
Anna Nowacka- Isaksson ze Sztokholmu Nie wiadomo, czy Szwecja dopuści anonimowość świadków.
Policja często zwraca się o pomoc do obywateli w dochodzeniach o morderstwa. Ci żądają jednak, by nie ujawniać ich tożsamości.
Pomysł, by świadkowie mogli zeznawać w procesach karnych anonimowo, popiera już wiele partii i postulat często wraca do szwedzkiej debaty. Z sondażu przeprowadzonego kilka lat temu przez telewizję publiczną wynika, że 35 proc. prokuratorów chciałoby pozwolić na anonimowość świadków w wyjątkowych sytuacjach. Ostatnio też prokurator krajowy Petra Lundh zapowiedziała, że nie wyklucza wprowadzenia anonimowych świadków w postępowaniach karnych po zbadaniu takiej możliwości.
Silnym argumentem jest statystyka odwołanych rozpraw z powodu niestawienia się na nie świadków. A to naraża aparat sprawiedliwości na ogromne koszty. W 2017 r. odwołano 22 proc. procesów planowanych w sądach rejonowych. Miało się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta