Wykonanie zastępcze a zmiana podmiotowa umowy o zamówienie publiczne
Zmiana podmiotowa umowy zawartej w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych jest możliwa, jeśli zamawiający w ogłoszeniu o zamówieniu jednoznacznie przewidział dokonanie takiej zmiany i określił jej warunki. Mirella Lechna radca prawny, praktyka infrastruktury, transportu, zamówień publicznych i PPP kancelarii Wardyński i Wspólnicy Co do zasady.pl
Ciekawym zagadnieniem w praktyce zakupów publicznych jest to, czy za klauzulę przeglądową dopuszczającą zmianę podmiotową może być uznane postanowienie umowne zawierające upoważnienie dla zamawiającego do powierzenia wykonania umowy osobie trzeciej (tzw. wykonanie zastępcze).
Podstawą kodeks cywilny
Instytucja wykonania zastępczego ma swoje źródło w art. 480 kodeksu cywilnego. Jej istotą jest możliwość podjęcia przez wierzyciela czynności zmierzających do wykonania zobowiązania ciążącego na dłużniku na jego koszt, gdy ten w określonym terminie nie wykona swego obowiązku (zob. wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 4 października 2013 r., I ACa 788/12). Wykonanie zastępcze może polegać na zaangażowaniu podmiotu trzeciego, który wykona część prac, do których wykonania zobowiązany był pierwotny dłużnik.
Artykuł 480 k.c. znajduje zastosowanie jedynie w tych sytuacjach, w których nie ma postanowień umownych w tym zakresie. Możliwe jest zawarcie upoważnienia do wykonania zastępczego w umowie, co wyłącza konieczność zwracania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta