Wniesienie aportem budynków do spółki gminnej z VAT
Dostawa budynków nie będzie następować w ramach pierwszego zasiedlenia, gdyż są zamieszkałe lub wynajmowane do celów innych niż mieszkaniowe od ponad dwóch lat - uznał organ skarbowy. Janina Fornalik
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 19 marca 2019 r. (sygn. 0111-KDIB3-1.4012.17.2019.2.AB) rozstrzygnął kwestię dotyczącą możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT w sytuacji przekazania budynków spółce gminnej w drodze aportu. Gmina planuje przekazanie posiadanych budynków do spółki gminnej w drodze aportu w zamian za udziały. Transakcja ma objąć budynki mieszkalne, w których wynajmuje wyłącznie lokale mieszkalne, budynki mieszkalne, w których znajdują się lokale mieszkalne oraz lokale użytkowe, a także budynki niemieszkalne. Wskazane nieruchomości są wykorzystywane m.in. do wykonywania czynności zwolnionych od VAT. Budynki są zamieszkałe lub wynajmowane od ponad dwóch lat. Wnioskodawca wskazał ponadto, że na przedmiotowe budynki nie były ponoszone wydatki na ulepszenie. Gmina wskazała też, że budynki zbywane na rzecz spółki nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT.
Wnioskodawca powziął...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta