Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powodzianie nie mogą liczyć na dodatkowe finansowe wsparcie wójta

18 czerwca 2019 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

Przyznanie świadczenia poza systemem pomocy społecznej 
dla poszkodowanej powodzią rodziny może wiązać się z naruszeniem 
przepisów ustawy o finansach publicznych.

- W naszej gminie wylała lokalna rzeka. Jedna z rodzin straciła majątek, w tym dom. Rodzina otrzymała już różne świadczenia z pomocy społecznej typu zasiłki. Wójt zamierza jednak udzielić tej rodzinie dodatkowego wsparcia finansowego poza systemem opieki społecznej w kwocie 15 tys. zł. Czy będzie to legalne rozwiązanie w kontekście ustawy o finansach publicznych i dyscypliny finansów publicznych?

Analiza pytania wymaga odniesienia się do stosownych regulacji ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. W pierwszej kolejności odnieść się należy do ogólnych norm dotyczących pomocy społecznej, które wynikają z ustawy o samorządzie gminnym. I tak, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 6 tej ustawy - zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy pomocy społecznej, w tym ośrodków i zakładów opiekuńczych. Z kolei zgodnie z art. 18 ust. 1 wspomnianej ustawy, do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej.

Uszczegółowieniem ww....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11384

Wydanie: 11384

Spis treści
Zamów abonament