Grupa PKN ORLEN zwiększy produkcję prądu i ciepła
Po zakończeniu budowy dwóch bloków gazowo-parowych przyszedł czas na projekty związane z energetyką niskoemisyjną. Koncern modernizuje też stare instalacje i inwestuje w samowystarczalność energetyczną stacji paliw. Tomasz Furman
Od kilku lat jednym z obszarów wzmożonych inwestycji grupy PKN Orlen są przedsięwzięcia związane z segmentem energetycznym. Sztandarowe projekty dotyczą przede wszystkim nowych instalacji. Budowa bloków gazowo-parowych przyniosła wymierne korzyści nie tylko koncernowi, ale i całej gospodarce.
Koncern stawia też na mniej spektakularne, ale równie potrzebne inwestycje związane z modernizacją starych instalacji. Dzięki temu nie tylko poprawia ich parametry techniczne, ale i ogranicza emisję zanieczyszczeń.
Projekt we Włocławku
PKN Orlen pierwszy blok gazowo-parowy (CCGT), oddał do użytku w czerwcu 2017 r. Inwestycja zrealizowana we Włocławku kosztowała 1,4 mld zł. Przy budowie obiektu zużyto ponad 18 tys. m sześc. betonu, prawie 4 tys. ton stali i 200 km kabli elektrycznych. Przez budowę na różnych etapach prac przewinęło się ponad 25 tys. osób.
Nowa elektrociepłownia wytwarza energię elektryczną i cieplną głównie na potrzeby zależnej spółki z Grupy – Anwilu, producenta nawozów i tworzyw sztucznych. Prąd kierowany jest też do krajowego systemu energetycznego. Co ważne, nowy obiekt spełnia najnowsze wymagania środowiskowe określone w przepisach krajowych i unijnych.
Lokalizacji inwestycji we Włocławku sprzyjała bliskość sieci gazociągów należących do Gaz-Systemu i sieci elektroenergetycznej PSE....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta