Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grupa PKN ORLEN zwiększy produkcję prądu i ciepła

18 czerwca 2019 | Ekonomia
Blok gazowo-parowy  na terenie zakładu produkcyjnego  w Płocku
źródło: materiały prasowe
Blok gazowo-parowy na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku
Energia elektryczna wytwarzana w grupie PKN Orlen daje więcej zarobić. Dzięki niedawnym inwestycjom związanym z budową dużych bloków gazowo-parowych we Włocławku  i Płocku zainstalowana moc elektryczna w elektrociepłowniach należących do grupy PKN Orlen  wzrosła ponad dwukrotnie. Co ważniejsze, produkcja prądu w tych instalacjach jest stosunkowo tania, gdyż jest on wytwarzany w skojarzeniu z ciepłem w tzw. procesie wysokosprawnej kogeneracji.  W efekcie część energii kierowana do sprzedaży może przynosić koncernowi istotne zyski.
źródło: Rzeczpospolita
Energia elektryczna wytwarzana w grupie PKN Orlen daje więcej zarobić. Dzięki niedawnym inwestycjom związanym z budową dużych bloków gazowo-parowych we Włocławku i Płocku zainstalowana moc elektryczna w elektrociepłowniach należących do grupy PKN Orlen wzrosła ponad dwukrotnie. Co ważniejsze, produkcja prądu w tych instalacjach jest stosunkowo tania, gdyż jest on wytwarzany w skojarzeniu z ciepłem w tzw. procesie wysokosprawnej kogeneracji. W efekcie część energii kierowana do sprzedaży może przynosić koncernowi istotne zyski.
Energia cieplna niezbędna jest grupie PKN Orlen do prowadzenia produkcji. Największe elektrociepłownie zakładowe należące do koncernu i wytwarzające głównie energię cieplną znajdują się przy instalacjach rafineryjnych i petrochemicznych. Szczególnie dużo pary  w procesach produkcyjnych potrzebują instalacje zlokalizowane w Płocku, litewskich Możejkach  i czeskim Litvinovie. Część energii cieplnej wytwarzanej w elektrociepłowniach trafia również  do lokalnych odbiorców.
źródło: Rzeczpospolita
Energia cieplna niezbędna jest grupie PKN Orlen do prowadzenia produkcji. Największe elektrociepłownie zakładowe należące do koncernu i wytwarzające głównie energię cieplną znajdują się przy instalacjach rafineryjnych i petrochemicznych. Szczególnie dużo pary w procesach produkcyjnych potrzebują instalacje zlokalizowane w Płocku, litewskich Możejkach i czeskim Litvinovie. Część energii cieplnej wytwarzanej w elektrociepłowniach trafia również do lokalnych odbiorców.
Inwestycje w segmencie energetycznym wkrótce znowu wzrosną Wydatki na budowę nowych elektrociepłowni i modernizację starych podlegały w ostatnich latach istotnym wahaniom. To przede wszystkim wynik realizacji dwóch kapitałochłonnych inwestycji związanych z budową bloków gazowo-parowych. Obecnie wydatki na projekty  energetyczne są stosunkowo małe, ale wkrótce to się zmieni za sprawą planowanej  budowy farmy wiatrowej na Bałtyku.
źródło: Rzeczpospolita
Inwestycje w segmencie energetycznym wkrótce znowu wzrosną Wydatki na budowę nowych elektrociepłowni i modernizację starych podlegały w ostatnich latach istotnym wahaniom. To przede wszystkim wynik realizacji dwóch kapitałochłonnych inwestycji związanych z budową bloków gazowo-parowych. Obecnie wydatki na projekty energetyczne są stosunkowo małe, ale wkrótce to się zmieni za sprawą planowanej budowy farmy wiatrowej na Bałtyku.
Blok gazowo-parowy  we Włocławku
źródło: materiały prasowe
Blok gazowo-parowy we Włocławku

Po zakończeniu budowy dwóch bloków gazowo-parowych przyszedł czas na projekty związane z energetyką niskoemisyjną. Koncern modernizuje też stare instalacje i inwestuje w samowystarczalność energetyczną stacji paliw. Tomasz Furman

 

Od kilku lat jednym z obszarów wzmożonych inwestycji grupy PKN Orlen są przedsięwzięcia związane z segmentem energetycznym. Sztandarowe projekty dotyczą przede wszystkim nowych instalacji. Budowa bloków gazowo-parowych przyniosła wymierne korzyści nie tylko koncernowi, ale i całej gospodarce.

Koncern stawia też na mniej spektakularne, ale równie potrzebne inwestycje związane z modernizacją starych instalacji. Dzięki temu nie tylko poprawia ich parametry techniczne, ale i ogranicza emisję zanieczyszczeń.

Projekt we Włocławku

PKN Orlen pierwszy blok gazowo-parowy (CCGT), oddał do użytku w czerwcu 2017 r. Inwestycja zrealizowana we Włocławku kosztowała 1,4 mld zł. Przy budowie obiektu zużyto ponad 18 tys. m sześc. betonu, prawie 4 tys. ton stali i 200 km kabli elektrycznych. Przez budowę na różnych etapach prac przewinęło się ponad 25 tys. osób.

Nowa elektrociepłownia wytwarza energię elektryczną i cieplną głównie na potrzeby zależnej spółki z Grupy – Anwilu, producenta nawozów i tworzyw sztucznych. Prąd kierowany jest też do krajowego systemu energetycznego. Co ważne, nowy obiekt spełnia najnowsze wymagania środowiskowe określone w przepisach krajowych i unijnych.

Lokalizacji inwestycji we Włocławku sprzyjała bliskość sieci gazociągów należących do Gaz-Systemu i sieci elektroenergetycznej PSE....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11384

Wydanie: 11384

Spis treści
Zamów abonament