Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozwarstwienie dochodowe Polaków przestało maleć

18 czerwca 2019 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

W 2018 r. program 500+ przestał pozytywnie wpływać na nierówności dochodowe. W tym roku zaś, pomimo nowych transferów społecznych, ta sytuacja może się powtórzyć. Anna Cieślak-Wróblewska

 

Ostatnie badanie budżetów gospodarstw domowych prowadzone przez GUS przyniosło niemiłą niespodziankę. Okazało się, że spadek zróżnicowania dochodów polskich rodzin, z jakim mieliśmy do czynienia od kilku lat, w 2018 r. został zahamowany i współczynnik Giniego ukształtował się na poziomie zbliżonym do tego w 2017 r.

Oznacza to, że bogaci bogacą się znacznie szybciej niż biedniejsi. Dochody w grupie 20 proc. najbiedniejszych gospodarstw domowych zwiększyły się tylko o 2,7 proc. w 2018 w porównaniu z 2017 r., zaś w w grupie 20 proc. najzamożniejszych – o 6,2 proc. rok do roku (w grupach środkowych wzrost także wyniósł od 6 do 6,5 proc.).

Ciekawe, że zarówno do spadku rozwarstwienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11384

Wydanie: 11384

Spis treści
Zamów abonament