Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PPK: Najpierw trzeba wyłonić reprezentację załogi

01 sierpnia 2019 | Kadry i Płace | Magdalena Sudoł

W wyborze instytucji finansowej, która będzie zarządzać firmowym pracowniczym planem kapitałowym, ma brać udział reprezentacja osób w niej zatrudnionych wyłoniona spośród wszystkich przyszłych uczestników planu.

Instytucję finansową – dostawcę pracowniczego planu kapitałowego (PPK) pracodawca musi wybrać z udziałem załogi. Jeśli w firmie funkcjonują związki zawodowe, powinien zasięgnąć ich opinii. Gdy związków nie ma, należy podjąć próbę osiągnięcia porozumienia z reprezentacją osób zatrudnionych wyłonioną w trybie przyjętym w danym podmiocie.

W firmach, które dotychczas nie dokonywały wyboru przedstawicieli pracowników, mogą pojawić się praktyczne wątpliwości co do tego, jaki sposób wyłonienia reprezentacji przyjąć. Przepis art. 7 ust. 4 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (DzU poz. 2215) wskazuje na możliwość określenia przez podmiot zatrudniający trybu wyłonienia reprezentacji. Został on sformułowany w sposób analogiczny do rozwiązania występującego dotychczas m.in. na gruncie ustawy o pracowniczych programach emerytalnych. Jednak w przypadku wyboru reprezentacji osób zatrudnionych firma ma obowiązek konsultacji wyboru dostawcy nie tylko z samymi pracownikami, ale również z innymi osobami zatrudnionymi, które zostały objęte programem PPK. W praktyce oznacza to obowiązek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11421

Wydanie: 11421

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament