Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie za każdy nocleg przysługuje pracownikowi ryczałt

01 sierpnia 2019 | Kadry i Płace | Marek Rotkiewicz

Pracownik, który podczas podróży służbowej przebywa na terenie Polski krócej niż 6 godzin w przedziale godzin od 21 do 7, nie ma prawa do ryczałtu za ten nocleg.

- Pracownik pojechał w podróż służbową samochodem z Lublina do Berlina. Z przedstawionego oświadczenia wynikało, że nocował w Szczecinie, gdzie przejazd zakończył o godz. 2.00. Kolejne dwie noce spędził w Berlinie, przy czym drugiej nocy wyjechał o godz. 4.00 w drogę powrotną. Nie przedstawił rachunków za noclegi, nie miał również zapewnionych noclegów przez pracodawcę. Czy należy wypłacić mu ryczałty za wszystkie trzy noce? Czy w odniesieniu do tego wyjazdu wszystkie ryczały trzeba liczyć według stawki dla Niemiec? – pyta czytelniczka.

Ryczałt należy wypłacić za oba noclegi w Berlinie. W odniesieniu do noclegu na terenie Polski świadczenie to nie przysługuje, bo nocleg nie trwał co najmniej 6 godzin przypadających w przedziale czasowym pomiędzy 21.00 a 7.00. Ponieważ czas podróży zagranicznej liczy się od chwili przekroczenia granicy, nieprawidłowe byłoby przyjęcie dla noclegu na terenie Polski stawek przyjętych dla Niemiec.

Zwrot kosztów

Za nocleg podczas podróży służbowej pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem, jednak nie większej za jedną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11421

Wydanie: 11421

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament