Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na składce wypadkowej można sporo zaoszczędzić

01 sierpnia 2019 | Kadry i Płace | Piotr Radko

Do 16 sierpnia br. płatnicy mogą składać w ZUS wnioski o dofinansowanie działań skierowanych na poprawę bezpieczeństwa pracy. To jeden z kilku sposobów, aby obniżyć składkę na ubezpieczenie wypadkowe.

Firmy w Polsce mogą zawyżać swoje zobowiązania do ZUS z tytułu składki wypadkowej – wynika z analiz Ayming. Jedynie 2 proc. przedsiębiorstw ma ustaloną stopę procentową tej składki na minimalnym poziomie dopuszczonym przez ustawodawcę. 75 proc. płatników odprowadza składkę wyliczoną w oparciu o wyższą stopę procentową, niż to wynika z ich kodu PKD. Tymczasem zawyżonych zobowiązań można uniknąć, dbając o bezpieczeństwo pracowników i minimalizując czynniki zagrożenia charakterystyczne dla danej branży – czytamy w raporcie Ayming „Składka wypadkowa. Nieoczywisty koszt, ukryte oszczędności"*.

Błędy w ZUS IWA

Pod koniec marca pracodawcy otrzymali z ZUS zawiadomienie o wysokości stopy procentowej składki wypadkowej w 2019 r. Każdy przedsiębiorca może zweryfikować poprawność jej wyliczenia, jeśli uważa, że ustalona stawka jest za wysoka.

Częstym powodem zawyżenia zobowiązań z tytułu składki wypadkowej są błędne dane przekazane w informacji ZUS IWA. W przypadku stwierdzenia w niej nieprawidłowości, płatnik składek powinien samodzielnie skorygować ZUS IWA w terminie 7 dni. Następnie organ rentowy ustali, jaki wpływ na wysokość stopy procentowej składki wypadkowej mają zaktualizowane dane i informuje płatnika o wysokości nowego zobowiązania. Procedura ponownego przeliczenia nie powinna trwać dłużej niż miesiąc, natomiast w szczególnie skomplikowanych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11421

Wydanie: 11421

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament