Stawka urlopowa może się zmienić w trakcie wypoczynku
Pensja za czas urlopu powinna być jak najbardziej zbliżona do tej, jaką pracownik otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. Jeśli więc w trakcie wypoczynku zmienią się zasady wynagradzania, stawkę urlopową trzeba przeliczyć.
Kwestie związane z obliczaniem należności za urlop wypoczynkowy reguluje kodeks pracy oraz rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm., dalej: rozporządzenie urlopowe).
Podstawa wymiaru
Najważniejszą regułę dotyczącą wynagrodzenia należnego pracownikowi za urlop wypoczynkowy zawiera art. 172 k.p. Zgodnie z tym przepisem wynagrodzenie za okres przebywania na urlopie powinno być takie samo (lub możliwie najbardziej zbliżone do takiego), jakie pracownik otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował.
O tej zasadzie warto pamiętać szczególnie wtedy, gdy pojawią się wątpliwości związane z kalkulacją tej należności. Sposób obliczania wynagrodzenia urlopowego jest bowiem ściśle powiązany z rodzajem wynagrodzenia, które otrzymuje pracownik i zależy od systemu wynagradzania.
Ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia za urlop należy brać pod uwagę następujące kwestie:
- przyporządkowanie danego rodzaju należności do źródła przychodu, jakim jest stosunek pracy,
- rodzaj składników wynagrodzenia wliczanych oraz pomijanych,
- stałość lub zmienność elementów wynagrodzenia.
Tylko z etatu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta