Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Parkowanie będzie droższe już za miesiąc

01 sierpnia 2019 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

Od września można już podnosić zamrożone od kilkunastu lat maksymalne stawki opłat. Samorządy obawiają się jednak protestów mieszkańców i ostrożnymi podwyżkami będą sondować rynek. adam woźniak

 

Dziś maksymalna stawka za pierwszą godzinę parkowania to 3 zł. Nie zmieniła się przez kilkanaście lat. Dopiero ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym pozwoliła na podwyżki od września tego roku. Miasta czekały na zmianę, bo centra coraz bardziej się zatykają. Przykładowo do Warszawy każdego dnia wjeżdża blisko pół miliona aut spoza miasta. Do Katowic ponad 120 tys. Wyższe opłaty miałyby z jednej strony zwiększyć rotację na miejscach parkingowych, z drugiej – zachęcać przyjezdnych do zostawiania samochodu na obrzeżach i przesiadki w komunikację publiczną.

W Krakowie za tanio

W Krakowie radni zdecydowali o nowych stawkach w połowie lipca. Zmiany będą wprowadzane stopniowo. Od 22 września płatne będzie parkowanie od poniedziałku do soboty, a nie do piątku jak dotąd. Opłatami objęte zostanie Zabłocie i osiedle Podwawelskie. Natomiast w połowie grudnia we wszystkich strefach wejdą nowe, wyższe stawki. W strefie A (ścisłe centrum) pierwsza i każda kolejna godzina parkowania będzie kosztować 6 zł. W strefach B i C odpowiednio 5 i 4 zł.

Podwyżki są jednak mniejsze niż zakładano. Krakowski Zarząd Transportu Publicznego planował w centrum 8 zł za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11421

Wydanie: 11421

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament