Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Związek z dużym potencjałem

01 sierpnia 2019 | Opinie

Roberto Balzaretti 1 sierpnia, gdy Polacy wspominają wybuch Powstania Warszawskiego, Szwajcarzy obchodzą święto narodowe – pisze szwajcarski sekretarz stanu ds. europejskich.

W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę – 11 listopada 2018 roku – po raz kolejny uświadomiliśmy sobie, jakie ofiary ponosiła Polska przez stulecia po to, by dzisiaj być podporą wolnej Europy. Swoje święto narodowe Szwajcarzy obchodzą 1 sierpnia, dokładnie tego dnia, w którym Polacy wspominają wybuch Powstania Warszawskiego.

Szwajcarskie święto narodowe przypomina o sojuszu trzech szwajcarskich kantonów w roku 1291. Od tego czasu wyrósł w sercu Europy kraj federalny, stabilny oraz odnoszący sukcesy na polu gospodarki i kultury. Jednoczy on cztery kultury, wiele religii i żyje według własnych reguł, w pokoju z Europą i światem. Polska i Szwajcaria nigdy nie były ze sobą w stanie wojny. Również sąsiedzi Szwajcarii muszą się cofnąć o 200 lat, aby w podręcznikach do historii natrafić na jakiś konflikt ze Szwajcarią.

Często jesteśmy pytani, co składa się na sukces i atrakcyjność naszego kraju. Bez wątpienia znaczenie ma wyjątkowe położenie geograficzne – w miejscu, w którym stykają się kultury niemiecka, francuska i włoska – oraz rozciągające się jednocześnie przepiękne, jak również trudne do zdobycia górskie szczyty.

Szwajcaria...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11421

Wydanie: 11421

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament