Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zleceniobiorca też ma prawo do bezpiecznych warunków pracy

01 sierpnia 2019 | Kadry i Płace | Marcin Nagórek

Wobec osób pracujących na zlecenie zakład pracy ma takie same obowiązki w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, co w przypadku pracowników. Za zaniedbania w tym zakresie odpowiada osoba kierująca pracownikami.

- Nasza spółka prowadzi zakład stolarski. Nadzór nad pracownikami i zleceniobiorcami sprawują brygadziści. Wskutek braku zabezpieczenia jednej z maszyn, wypadkowi uległ zleceniobiorca. Otrzymał z ZUS odszkodowanie. Po kontroli inspekcji pracy będziemy mieć sprawę w sądzie o brak zachowania zasad bezpieczeństwa. Mamy dwie wątpliwości – czy odpowiedzialność ponosi zarząd spółki, czy brygadzista? Czy w ogóle kodeks pracy dotyczy pracy na umowie zlecenie? – pyta czytelnik.

Podstawa prawna świadczenia pracy pozostaje tu bez znaczenia – w obu przypadkach pracodawca / zleceniodawca ma takie same obowiązki w tym zakresie przedmiotowym. Odpowiedzialność za niezachowanie bezpiecznych warunków pracy poniesie brygadzista jako osoba kierująca pracownikami.

Obowiązki pracodawcy...

W art. 207 kodeksu pracy ustawodawca postanowił m.in., że co do zasady to pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Na zakres jego odpowiedzialności nie wpływają obowiązki pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz powierzenie wykonywania zadań służby bhp specjalistom spoza firmy, o których...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11421

Wydanie: 11421

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament