Spółka komunalna nie zawsze podatnikiem VAT
Spółka prawa handlowego, której jedynym udziałowcem jest województwo i której działalność ogranicza się wyłącznie do wykonywania zadań własnych województwa, nie może być uznana za podatnika VAT.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 lipca 2019 r., I FSK 587/17.
Wniosek o interpretację
Spółka wystąpiła o wydanie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku wskazała, że dla wykonywania zadań określonych przez województwo będące jej jedynym udziałowcem, zamierza zawrzeć z tą jednostką umowę, na podstawie której realizować będzie zadania własne województwa służące zaspokajaniu potrzeb społecznych, określone w ustawie o samorządzie województwa oraz ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.
Realizacja ww. zadań nie odbywa się na zasadach rynkowych. Biorąc pod uwagę swój interes gospodarczy spółka nie mogłaby, z uwagi na ograniczenie zakresu działalności tylko i wyłącznie do zadań zleconych, zapewnić sobie funkcjonowania bez stosownej rekompensaty. Jednocześnie taka forma realizacji zadań publicznych jest prawnie dopuszczalna oraz konieczna z punktu widzenia organów władzy publicznej ze względu na interes publiczny.
Celem działalności spółki jest zarządzanie środkami finansowymi w obszarze wsparcia rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz rozwoju terenów miejskich. Jest to jedyny obszar jej działalności, a jego realizacja odbywać się będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta