Rada gminy nie ma pełnej swobody w kształtowaniu warunków opłaty prolongacyjnej
Wprowadzając uchwałę w sprawie opłaty prolongacyjnej nie można objąć nią również odsetek za zwłokę z tytułu odroczenia czy rozłożenia na raty podatku względnie zaległości podatkowej.
Nasza rada miejska zamierza wprowadzić opłatę prolongacyjną, chodzi o dodatkowe wpływy do budżetu miasta. Ponieważ jest to opłata fakultatywna przewidujemy objęcie ją również wszelkich odsetek od zaległych podatków i zaległości podatkowych. Czy będzie to legalne rozwiązanie?
Analiza podanego zapytania wymaga odniesienia się do kilku aktów prawnych. Przede wszystkim jednak warto odnieść się do motywów którymi kieruje się rada miejska odnośnie wprowadzenia wspomnianej opłaty. Motywy są czysto ekonomiczne, ukierunkowane na zwiększenie dochodów gminy, i to z pewnością jest prawnie uzasadnione choćby z uwagi na art. 4 ust. 1 pk12 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Postanowiono tam, że źródłem dochodów własnych gminy są inne dochody należne gminie na podstawie odrębnych przepisów. W tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta