Stopy jednak mogą się ruszyć
Pomimo przyspieszającej inflacji obniżka stóp procentowych w Polsce stała się bardziej prawdopodobna niż ich podwyżka. Grzegorz Siemionczyk
„Gdyby koniunktura w Polsce silnie się osłabiła, w ślad za ewentualnym głębszym spowolnieniem w strefie euro, to nie jest wykluczone, że trzeba będzie myśleć o luzowaniu polityki pieniężnej NBP" – napisał w sierpniowym wydaniu miesięcznika „Bank" prezes tej instytucji Adam Glapiński. I choć podkreślił, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem pozostaje stabilizacja stóp procentowych, inwestorzy i ekonomiści mają co do tego coraz więcej wątpliwości.
NBP pod presją EBC
Notowania kontraktów terminowych na stopy procentowe (tzw. FRA) sugerują, że w oczach inwestorów obniżka stopy referencyjnej NBP, która od marca 2015 r. jest na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc., jest już w zasadzie przesądzona. Powinno do niej dojść na początku 2021 r.
Obniżki stóp procentowych nad Wisłą spodziewa się też część ekonomistów. W lipcu taką prognozę sformułowali eksperci banku Morgan Stanley, tłumacząc, że do takiej decyzji Narodowy Bank Polski popchnie łagodzenie polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny. Ta ostatnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta