Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co wolno jednostkom samorządu w procesie konsultacji społecznych?

13 sierpnia 2019 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Jednym z podstawowych problemów dotyczących konsultacji społecznej jest wyznaczanie zakresu osób uprawnionych do uczestnictwa w nich.

Jednostki samorządu terytorialnego mogą prowadzić konsultacje społeczne z mieszkańcami w zakresie spraw dotyczących ich funkcjonowania. W kolejnych nowelizacjach ustaw samorządowych zwiększa się znaczenie takich działań administracji i rozszerza się zakres spraw podlegających uzgodnieniom ze społecznościami lokalnymi.

Bez rozstrzygnięć

Istotą konsultacji społecznych jest ich niewiążący charakter. W przeciwieństwie do referendów lokalnych wynikające z nich wnioski nie rozstrzygają, chociażby kierunkowo, żadnych spraw. Jednak informacje uzyskane w takim procesie mogą w sposób istotny wpłynąć na decyzje podejmowane w sprawach wspólnot samorządowych.

Konsultacje społeczne umożliwiają władzom lokalnym lepsze rozeznanie się w potrzebach mieszkańców.

Obecnie można wyróżnić samorządowe konsultacje społeczne przeprowadzane obowiązkowo z mocy samej ustawy albo fakultatywnie w oparciu o prawo miejscowe. Obligatoryjnym konsultacjom społecznym podlegają zmiany w podziale terytorialnym państwa polegające na tworzeniu, łączeniu, znoszeniu lub zmianie granic jednostek samorządu terytorialnego. Czynności takie dokonywane są za pomocą rozporządzenia Rady Ministrów, którego wydanie poprzedzone szeregiem konsultacji z właściwymi radami jednostek samorządu terytorialnego (j.s.t.) i mieszkańcami. Za swoiste obowiązkowe konsultacje społeczne można...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11431

Wydanie: 11431

Spis treści
Zamów abonament