W dokumencie musi się znaleźć rozstrzygnięcie o istocie sprawy
Aby dane pismo organu mogło być uznane za decyzję, musi zawierać co najmniej: oznaczenie organu, wskazanie strony lub stron, rozstrzygnięcie i podpis. Wyrażany jest pogląd, że decyzja bez podpisu jest nieważna.
Elementy, jakie powinna zawierać decyzja, określa art. 107 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.). Są to: oznaczenie organu, data wydania, oznaczenie strony lub stron, powołanie podstawy prawnej, rozstrzygnięcie, uzasadnienie faktyczne i prawne, pouczenie, czy i w jakim trybie od decyzji służy odwołanie oraz o prawie do zrzeczenia się odwołania i skutkach tego zrzeczenia się, a także podpis – z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego pracownika organu upoważnionego do wydania decyzji (jeżeli decyzja została wydana w formie dokumentu elektronicznego, to kwalifikowany podpis elektroniczny). W przypadku decyzji, w stosunku do której może być wniesione powództwo do sądu powszechnego, sprzeciw od decyzji lub skarga do sądu administracyjnego, należy zawrzeć w niej pouczenie o dopuszczalności skorzystania z tego środka oraz wysokości pobieranej od niego opłaty bądź wpisu, jeżeli mają stały charakter, albo podstawie do wyliczenia opłaty lub wpisu o charakterze stosunkowym, a także możliwości ubiegania się przez stronę o zwolnienie od kosztów albo przyznanie prawa pomocy.
Przepisy szczególne mogą ustalać także inne składniki, które powinna zawierać decyzja (art. 107 § 2 k.p.a.). Organ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta