Wykreślony z rejestru może skorygować VAT
Status danego podmiotu jako podatnika, który zamierza skorzystać z prawa do korekty należy ustalać według momentu powstania obowiązku podatkowego, a nie czasu składania deklaracji.
Sprawa dotyczyła interpretacji podatkowej w zakresie prawa do korekty. We wniosku podatniczka wyjaśniła, że od 1 maja 2011 r. prowadzi firma handlową i jest czynnym podatnikiem VAT, dokonywała czynności opodatkowane oraz składała deklaracje VAT-7. W październiku 2013 r. fiskus wszczął wobec niej postępowanie podatkowe w zakresie VAT. W związku z tym zawiesiła wykonywanie działalności. Podkreśliła też, że od listopada 2015 r. w ogóle zamierza zaprzestać jej wykonywania. Z wniosku wynikało, że postępowanie podatkowe nie zostało zakończone i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie zostanie zakończone. Jednak w związku z nadpłatą VAT (w rzeczywistości kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego) kobieta wskazała, że po zakończeniu postępowania podatkowego zamierza złożyć korektę deklaracji VAT-7 z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty za część okresów objętych postępowaniem podatkowym.
Problemem okazało się to, że na dzień planowanego złożenia korekty deklaracji VAT-7 podatniczka będzie już wykreślona z rejestru jako podatnik VAT. Sama była...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta