Faktury opłacone z konta męża
Sposób zapłaty ma znaczenie na gruncie podatku dochodowego i niekiedy dokonanie jej w niewłaściwy sposób może uniemożliwiać ujęcie takiego wydatku w kosztach podatkowych.
Przyjrzyjmy się dokładniej definicji kosztów uzyskania przychodów i możliwym formom zapłaty oraz temu, jaki wpływ na podatek dochodowy może mieć zapłata za faktury z konta małżonka.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za koszt uzyskania przychodów uznać należy wydatek związany z osiągnięciem przychodu lub z zabezpieczeniem czy zachowaniem jego źródła, który nie zawiera się w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 23 ust. 1 ww. ustawy.
Katalog ten określa m.in. następujące wydatki:
- odpisy amortyzacyjne pojazdu osobowego w części przekraczającej równowartość:
- 150 000 zł w przypadku samochodów osobowych,
- 225 000 zł w przypadku samochodów elektrycznych;
- wydatki o charakterze reprezentacyjnym;
- odsetki od nieterminowo uregulowanych zobowiązań budżetowych oraz podatkowych itd.
Warto również dodać, że aby wydatek mógł stanowić koszt firmowy, musi być faktycznie poniesiony przez podatnika i nie może mieć znamion wydatku prywatnego, w takiej sytuacji organy podatkowe będą bowiem miały prawo do zakwestionowania takiego kosztu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta