Warunki zabudowy a podział działki
„Pierwsza" decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dotycząca działki „przesądziła" o charakterze budowlanym tego terenu. Dlatego późniejszy podział tej działki na działki mniejsze jest bez znaczenia.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku I FSK 1396/16 z 11 października 2018 r.
Podatnik otrzymał decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji. Wobec zmiany planów, dokonał on podziału nieruchomości na cztery mniejsze działki. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zwrócił się do ministra finansów (dalej: organ) z pytaniem, czy sprzedaż wydzielonych części opodatkowana będzie podatkiem VAT, czy też będzie korzystać ze zwolnienia przedmiotowego. W ocenie pytającego, transakcja powinna zostać objęta zwolnieniem od podatku.
W interpretacji indywidualnej organ uznał, że będący przedmiotem wniosku grunt niezabudowany (tj. cztery działki powstałe po podziale) należy uznać za tereny budowlane w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy o VAT. Jego zdaniem, skoro nie wydano nowych decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla wydzielonych działek, to akt administracyjny wydany uprzednio dla działki dzielonej, obowiązuje również dla działek powstałych w wyniku podziału. W konsekwencji, planowana transakcja sprzedaży nieruchomości nie mogła korzystać ze zwolnienia przewidzianego dla terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane (art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT).
Po rozpoznaniu skargi podatnika, Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że podział nieruchomości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta