Wakacyjne lokum z preferencją w PIT
Wynajmowanie dwóch mieszkań w kompleksie hotelowym w miejscowości letniskowej to nie zawsze już firma.
Od pewnego czasu rynek deweloperski oferuje nowy rodzaj inwestycji. To całe kompleksy o charakterze hotelowym położone w atrakcyjnych miejscowościach wypoczynkowych, w których można kupić lokum. Zachętą do inwestowania w takie nieruchomości nierzadko jest opcja intratnego wynajmu.
Schody zaczynają się wtedy, gdy szczęśliwy nabywca przez część roku rzeczywiście zaczyna je wynajmować, a zyski chce opodatkować ryczałtem. Zwłaszcza gdy mieszkań jest więcej, fiskus zazwyczaj dochodzi bowiem do wniosku, że taki najem to już firma, a to wyklucza preferencyjną formę opodatkowania 8,5-proc. ryczałtem.
Na szczęście bardziej życiowo i liberalnie do problemu zysków z najmu coraz częściej podchodzą sądy administracyjne. Przykładem może być wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 7 marca 2019 r., z którego jasno wynika, że wynajmowanie dwóch mieszkań w kompleksie hotelowym w miejscowości letniskowej to nie zawsze już działalność (sygn. akt III SA/Wa 1029/18, nieprawomocny).
Inwestycja z widokiem
Sprawa dotyczyła właścicielki trzech nieruchomości na wynajem, z których dwa lokale mieściły się w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta