Czy zeznanie na piśmie zastąpi przesłuchanie
Praktycy są zgodni, że dowód na papierze odciąży sądy. Pytanie, czy nie ucierpi sprawiedliwość. Marek Domagalski
Już za dwa miesiące sądy cywilne będą mogły korzystać z zeznań na piśmie. To jedno z rozwiązań ułatwiających prowadzenie spraw cywilnych. Wprowadza je duża nowela procedury cywilnej, która w lwiej części zacznie obowiązywać 7 listopada.
Zgodnie z nowym art. 2711 k.p.c. świadek w sprawie cywilnej (gospodarczej, rodzinnej, pracowniczej) będzie składał zeznanie na piśmie, jeżeli sąd tak postanowi. W takim przypadku świadek złoży przyrzeczenie przez podpisanie treści roty, i będzie zobowiązany złożyć tekst zeznania w sądzie w terminie wyznaczonym przez sąd.
Prawnicy zgodne twierdzą, że to rewolucja i ułatwienie dla sądów. Ale mają obawy, czy na tym rozwiązaniu nie ucierpi jakość orzeczeń.
Udogodnienie
– Jestem zdecydowanym zwolennikiem pisemnych zeznań świadków, zwłaszcza tych bez kluczowego znaczenia dla sprawy – mówi prof....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta