Fiskus pozwala w interpretacjach na samozatrudnienie
Ścisła współpraca tylko z jednym kontrahentem nie wyklucza rozliczania dochodów we własnej firmie. Nie jest także przeszkodą do płacenia podatku liniowego. Przemysław Wojtasik
Czy osoba, która zachowuje się w znacznej mierze jak pracownik, może rozliczać się jak przedsiębiorca? O to podatnicy często pytają fiskusa. Spójrzmy na kilka ostatnich interpretacji dotyczących tej kwestii.
Dyspozycyjny doradca
Mężczyzna prowadzi własną firmę i zajmuje się doradztwem gospodarczym. Zamierza podpisać umowę o współpracy ze spółką. Będzie opracowywał raporty finansowe, analizy zyskowności projektów, prognozy wyników ekonomicznych. Może wykonywać swoje usługi w dowolnym miejscu, ale musi być dyspozycyjny od godz. 9 do 17 (a czasami też w innych godzinach). Spółka zobowiązała się do zwrotu wydatków poniesionych przez mężczyznę w trakcie współpracy, np. na samochód, telefon, internet czy służbowe wyjazdy. Mężczyzna ma także prawo do wolnego. Jeśli nie wykorzysta limitu dni, to dostanie ekwiwalent. Przez sześć miesięcy przysługuje mu też wynagrodzenie za czas choroby.
Czy doradca może rozliczać się tak jak przedsiębiorca i płacić liniowy podatek? Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 4 lipca 2019 r. (0114-KDIP3-1.4011. 239.2019.2.MJ) uznał, że tak.
Z dyrektora na freelancera
Prowadzący własną firmę informatyk świadczy usługi dla spółki, w której kiedyś pracował. Robi podobne rzeczy, co wcześniej na etacie na stanowisku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta