Wyburzony budynek nie jest liczony w wartości początkowej nowego
Straty powstałe w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych obiektów powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a nie do wartości początkowej nowego środka trwałego.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 6 czerwca 2019 r. (III SA/Wa 1920/18).
Spółki X oraz Y są podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów ustawy o CIT. Prowadzą działalność deweloperską i zarządzania nieruchomościami. W drodze umowy sprzedaży spółki nabyły udział w wieczystym użytkowaniu dwóch działek. Na jednej z nich znajduje się stary budynek biurowy, który był współwłasnością spółek, jednak po jej zniesieniu wieczyste użytkowanie działki oraz biurowiec stanowią środki trwałe spółki Y. Planowane jest wyburzenie biurowca i przeprowadzenie inwestycji w postaci wybudowania nowego budynku. Nowy biurowiec będzie stanowił środek trwały lub zostanie zbyty.
Spółka Y zwróciła się z pytaniem o skutki podatkowe zniesienia współwłasności nieruchomości i ponownego podziału działek. Jej zdaniem, wartość netto starego biurowca będzie stanowiła:
- wartość początkową nowego biurowca, jeśli będzie on środkiem trwałym wykorzystywanym przez Y albo
- bezpośredni koszt związany ze sprzedażą nowego biurowca potrącany w dacie sprzedaży nowego biurowca, jeśli nowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta