Opinia o stosowaniu zwolnienia – duży potencjał i wąski zakres
Płatnicy i podatnicy CIT otrzymali instrument pozwalający na odstąpienie od obowiązkowego poboru podatku u źródła dla płatności ponad 2 mln zł, przy braku ryzyka odpowiedzialności osobistej zarządu i widma dodatkowego zobowiązania podatkowego.
Od 1 stycznia 2019 r. do ustaw o podatkach dochodowych wprowadzono nowy reżim dotyczący rozliczania podatku u źródła, zgodnie z którym w przypadku wypłat należności przekraczających w roku podatkowym kwotę 2 mln złotych na rzecz tego samego podatnika, naczelna metoda zwolnienia, wyłączenia z opodatkowania lub obniżonej stawki u źródła (ang. relief at source) została zastąpiona mechanizmem obowiązkowego poboru i zwrotu podatku (ang. pay and refund). Z uwagi na fundamentalny charakter zmian oraz mnożące się wątpliwości interpretacyjne w zakresie praktycznego zastosowania nowych regulacji, Ministerstwo Finansów dwukrotnie zdecydowało się na odroczenie procedury obowiązkowego poboru podatku u źródła – pierwotnie do 30 czerwca 2019 r. (w zakresie CIT i PIT), a następnie do 31 grudnia 2019 r. (wyłącznie w zakresie CIT).
Wynikają z tego dwie istotne konkluzje:
- po pierwsze, nowe zasady poboru podatku u źródła znajdują pełne zastosowanie w PIT już od 1 lipca 2019 r.
- po drugie – w okresie odroczenia stosowania nowego reżimu podatku u źródła (do 31 grudnia 2019 r. w CIT oraz do 30 czerwca 2019 r. w PIT) nowe przepisy znajdują ograniczone zastosowanie.
W praktyce oznacza to wymóg stosowania poszerzonej definicji pojęcia „rzeczywisty właściciel" co najmniej do niektórych, jeżeli nie wszystkich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta