Ropa i gaz z wielu źródeł to większe bezpieczeństwo
Zdywersyfikowane źródła dostaw surowców poprawiają bezpieczeństwo energetyczne państwa – mówili eksperci w Krynicy. Mateusz Pawlak
Podczas panelu dyskusyjnego „Bezpieczeństwo krytycznej infrastruktury energetycznej" w ramach 29. Forum Ekonomicznego w Krynicy prelegenci zastanawiali się, co należy zrobić w zakresie zwiększania bezpieczeństwa energetycznego kraju, w szczególności infrastruktury krytycznej, służącej m.in. do zarządzania i dystrybuowania energii. Uczestnicy debaty podkreślali, że cała energetyka ma przed sobą wiele wyzwań, a szczególnie trzy: digitalizację, dekarbonizację i decentralizację.
Wyznawania technologiczne
Zdaniem Jarosława Brody, wiceprezesa Tauronu, energetyka w Polsce zaczyna odczuwać falę transformacji płynącą z Zachodu, gdzie troska o środowisko naturalne stała się jednym z kluczowych aspektów.
– Mamy obecnie w grupie już 25 tys. prosumentów. Miesięcznie przyłączamy około 4 tys. kolejnych. Jeszcze niedawno tyle przyłączaliśmy kwartalnie. Dynamicznie rośnie digitalizacja kontaktu z klientem, co rodzi zagrożenia – podkreślał Broda, zaznaczając, że każdy z inteligentnych liczników może być wykorzystany do cyberataku.
– Szybko przybywa też koniecznych do przetworzenia danych, których Tauron i tak już analizuje ogromne ilości. Internet rzeczy czy sztuczna inteligencja to wielkie szanse dla energetyki, ale też pewne zagrożenia, których nie powinno się lekceważyć – mówił wiceprezes Tauronu.
Wojciech...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta