Podatnik nie może tracić na wadliwej implementacji przepisów
Jeśli na unijną dyrektywę VAT powołuje się podatnik, to przy nieprawidłowej implementacji organy powinny stosować jej przepisy. Natomiast w przypadku, gdy podatnik zastosuje się do wadliwego krajowego przepisu, wówczas fiskus nie ma prawa bezpośrednio stosować przepisów dyrektywy unijnej wbrew stanowisku podatnika.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 19 czerwca 2019 r. (I SA/Po 261/19).
Spółdzielnia podjęła decyzję o sprzedaży części swojego majątku, tzn. nieruchomości zabudowanej dwoma budynkami oraz kilkoma budowlami (wraz z rzeczami ruchomymi niestanowiącymi budowli, które nie mają jednak znaczenia dla przedmiotu sporu). Do sprzedaży części nieruchomości zostało zastosowane zwolnienie z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, gdyż jeden z budynków posadowionych na nieruchomości został w latach 70. nieodpłatnie przekazany jako wkład do powstającej spółdzielni. Natomiast do sprzedaży pozostałej części nieruchomości zastosowano stawkę w wysokości 23 proc. (drugi budynek oraz budowle zostały oddane do użytku w różnym czasie w latach 1982-2004).
Podatnik zwrócił się do organu z pytaniem czy postąpił prawidłowo, stosując do sprzedaży części nieruchomości zwolnienie z VAT oraz opodatkowując stawką 23 proc. sprzedaż pozostałej części nieruchomości. Zdaniem spółdzielni sprzedaż części nieruchomości została opodatkowana prawidłowo według stawki 23 proc., ponieważ nie zostały spełnione warunki do zastosowania zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Nie doszło tutaj...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta