Rezygnacja z funduszu socjalnego możliwa także w trakcie roku
Odstąpienie od tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wymaga zmian w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania. Gdy dojdzie do nich w trakcie roku, trzeba przelać na fundusz proporcjonalne odpisy.
Koszty związane z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych (zfśs) wzrosły. Dla przypomnienia w III kwartale 2019 r. zostały zmienione wysokości odpisów na fundusz. Po wprowadzeniu nowelizacji odpis podstawowy na zfśs na jednego pracownika zatrudnionego w tzw. normalnych warunkach wynosił w 2019 r.:
∑ 1229,30 zł – od 1 stycznia do 31 lipca,
∑ 1271,20 zł – od 1 sierpnia do 31 grudnia.
Zgodnie z zapowiedziami w kontekście „odmrożenia" odpisów na fundusz, należy się spodziewać podniesienia ich wysokości. Do tego dochodzą dodatkowe koszty związane z wdrażanymi w zakładach pracy PPK. Z tego względu wiele firm rozważa likwidację obowiązujących funduszy socjalnych. Aby cała procedura się jednak powiodła, należy przestrzegać przepisów ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2019 r. poz. 1352 ze zm.).
Względny obowiązek
Obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dotyczy pracodawców zatrudniających na 1 stycznia danego roku powyżej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, oraz tych, którzy na ten dzień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta