Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aktywność załogi w internecie wolno ograniczyć

16 stycznia 2020 | Kadry i Płace | Robert Stępień

Wolność wypowiedzi nie chroni pracownika przed zwolnieniem, jeżeli jego publikacje w internecie naruszają interes lub dobre imię pracodawcy.

Tak orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 5 listopada 2019 r. w sprawie obywatela Węgier zatrudnionego na stanowisku kierowniczym w dziale HR w banku – skarga Herbai przeciwko Węgrom (11608/15). Przyznał, że pracownik ma prawo dzielić się swoją fachową wiedzą poprzez prowadzenie bloga i publikowanie na nim artykułów zawierających zagadnienia związane z jego branżą. Jego wolność wypowiedzi może być jednak ograniczana ze względu na stosunek pracy łączący go z pracodawcą. Publikowanie treści naruszających interes lub dobre imię pracodawcy może zaś stanowić przyczynę uzasadniającą wyciągnięcie wobec pracownika konsekwencji.

Co wynika z tego orzeczenia

Pracownik ma prawo do aktywności w sieci i w szczególności do dzielenia się tam swoją wiedzą. Pracodawca może jednak ograniczyć to prawo, jeżeli jest to obiektywnie uzasadnione ochroną jego interesu. W szczególności, aktywność internetowa zatrudnionego nie może prowadzić do naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa lub ujawnienia innych informacji, które może powodować narażenie pracodawcy na szkodę. Treści publikowane przez pracownika oraz sposób ich publikacji nie może również naruszać dóbr osobistych pracodawcy, takich jak jego dobre imię czy renoma.

Tajemnice przedsiębiorstwa

W sprawie, którą rozstrzygał Trybunał, pracownik banku nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11558

Wydanie: 11558

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament