Opakują Łuk Triumfalny
Będą wystawy Warhola i Christo. Jednak bohaterem tego roku jest Rafael. W 2020 obchodzimy 500. rocznicę jego śmierci.
Pogłębimy więc znajomość sztuki renesansu, gdyż rok ubiegły należał do Leonarda da Vinci. Rafael jest w naszej pamięci twórcą wiecznie młodym, bo zmarł w wieku zaledwie 37 lat, pozostawiając równie genialne dzieła jak współcześni mu Leonardo i Michał Anioł.
Jedną z najważniejszych wystaw poświęconych Rafaelowi przygotowuje Scuderie del Quirinale w Rzymie (5 marca – 2 czerwca). To okazja do obejrzenia ponad stu obrazów i rysunków samego Rafaela. A w sumie 200 prac, wraz z dziełami innych twórców, sprowadzonych z całego świata, m.in. z Luwru w Paryżu, National Gallery w Londynie, Albertiny w Wiedniu, Prado w Madrycie, National Gallery of Art w Waszyngtonie. Aż 40 prac Rafaela wypożyczy Uffizi z Florencji, m.in. „La Velatę" („Kobietę w welonie"), którą przed laty mieliśmy okazję gościć w Krakowie i Warszawie. Zobaczymy też „Madonnę z różą", „Św. Cecylię", „Madonnę Alba", „Portret Baldassara Castiglione".
Piękno kobiety
Wybierając się na Rafaela do Rzymu, nie można pominąć słynnych fresków w Stanzach Watykańskich, z których najgłośniejsze to „Szkoła Ateńska", „Dysputa o Najświętszym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta