Zielona świetlana przyszłość
Komisarz do spraw spójności i reform UE Elisa Ferreira oraz wiceprzewodniczący do spraw europejskiego zielonego ładu Frans Timmermans komentują unijny pakiet dotyczący finansowania transformacji klimatyczno-energetycznej.
Transformacja klimatyczna przewidziana w zielonym ładzie to zarówno moralny obowiązek, jak i szansa dla gospodarki. Musimy zmienić sposoby produkcji i konsumpcji, aby chronić nasze zdrowie i dobrostan oraz zachować naszą planetę dla przyszłych pokoleń. Nie ma innego sposobu, bo nie ma innej planety. W ostatnich dziesięcioleciach w Europie udowodniliśmy, że wzrost gospodarczy nie musi wiązać się z emisją dwutlenku węgla. W dłuższej perspektywie wszyscy skorzystamy na przejściu na neutralność klimatyczną. W najbliższym czasie transformacja ta wymagać będzie jednak znacznego wysiłku oraz istotnych dostosowań ze strony obywateli i regionów, które w większym stopniu polegają na paliwach kopalnych.
Nie pomijać nikogo
Z tego względu Komisja Europejska zamierza przyjąć mechanizm sprawiedliwej transformacji, w tym Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta