Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niskie stopy nadal wspierają rynek mieszkaniowy

16 stycznia 2020 | Moje pieniądze | Ewa Bednarz
Wprawdzie coraz więcej mówi się, że ceny nieruchomości w końcu wyhamują, ale jest mało prawdopodobne, że nastąpi to szybko
źródło: Shutterstock
Wprawdzie coraz więcej mówi się, że ceny nieruchomości w końcu wyhamują, ale jest mało prawdopodobne, że nastąpi to szybko
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Ceny nieruchomości rosną od kilku lat. Deweloperzy i bankowcy zacierają ręce, ale chętni na własne mieszkanie powodów do radości nie mają – taniej szybko nie będzie, choć może nie być też dużo drożej.

 

Ograniczony dostęp do atrakcyjnych gruntów inwestycyjnych, które są już bardzo drogie, i drożejące materiały budowlane, które będą drożały nadal w takt wzrostu cen energii, to niejedyne przyczyny windowania cen za metr kwadratowy każdej nieruchomości.

Wprawdzie drugi rok z rzędu delikatnie spada popyt na mieszkania z rynku pierwotnego, ale to nie oznacza, że będzie taniej. Zwłaszcza że deweloperzy być może będą musieli się zmierzyć z kolejnym wyzwaniem, jakim jest projekt nowej ustawy obciążającej deweloperów składką na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który – jak podkreśla Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl – ma być swoistą polisą ubezpieczeniową nabywcy nowego mieszkania wkalkulowaną w jego cenę. Na razie trwa batalia deweloperów z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wysokość stawek, ale nie można wykluczyć, że ustawa zostanie w tym roku uchwalona.

Na przekór problemom

Coraz trudniejsza jest też sytuacja na budowlanym rynku pracy. Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabaga przytaczany w ogólnopolskim raporcie BIG InfoMonitora o zadłużeniu firm z sektora budownictwa, wyliczył, że w ubiegłym roku w branży budowlanej pracowało ok. 100 tys. osób mniej niż na początku dekady.

– Cała polska branża budowlana to prawie pół miliona zatrudnionych osób. Szacuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11558

Wydanie: 11558

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament