Mniej zleceń wolnych od składek
Od stycznia 2020 r. druga i kolejne umowy ze zleceniobiorcą są zwolnione z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli zarobek z pierwszej wynosi nie mniej niż 2600 zł brutto w skali miesiąca.
Charakterystyczne dla polskiego rynku pracy jest z jednej strony zatrudnianie osób fizycznych nieprowadzących własnej działalności gospodarczej na podstawie umów cywilnoprawnych (w tym umów zlecenia), a z drugiej – wykonywanie przez te osoby pracy jednocześnie na podstawie więcej niż jednej umowy (tego samego lub różnego rodzaju). O ile w przypadku umowy o pracę zawsze podlega ona ubezpieczeniom społecznym, o tyle zawarcie umowy cywilnoprawnej może w pewnych okolicznościach powodować brak obowiązku zapłaty tych składek.
Zapowiedziane przez rząd w listopadzie 2019 r. zmiany w tym zakresie mogą w dużej mierze wyeliminować możliwość nieopłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umów zleceń. Według doniesień miałyby one wejść w życie do końca marca 2020 r.
Umowa o dzieło
Przykładem braku obowiązku zapłaty składek – zarówno na ubezpieczenia społeczne, jak i na ubezpieczenie zdrowotne – jest umowa o dzieło, która co do zasady nie podlega oskładkowaniu. Warunkiem jej zawarcia jest jednak to, aby zobowiązania osoby fizycznej wobec podmiotu zlecającego daną pracę miały charakter umowy o dzieło, tzn.:
- realizacja umowy następowała przez osiągnięcie określonego, konkretnego, indywidualnie oznaczonego rezultatu,
- umowa określała cechy dzieła,
- rezultat umowy był weryfikowalny pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta