Sąd wykorzysta opinię z innej sprawy
Pracodawca może wnieść o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego dopuszczonej w innym postępowaniu sądowym. W ten sposób zaoszczędzi na kosztach.
Zacznijmy od tego, że nic się nie zmieniło w zakresie rodzajów środków dowodowych, jakimi można dowodzić faktów przed sądem. Wciąż kluczowe są dokumenty, zeznania świadków, stron, opinie biegłych. Istotnie skorygowano natomiast przepisy dotyczące przeprowadzania każdego z tych dowodów.
Bez uprzedzenia i zgody
Procedura cywilna nie przewiduje w dalszym ciągu wymogu, aby zawnioskowanie dowodu z przesłuchania świadka wymagało jego wcześniejszego uprzedzenia, a tym bardziej uzyskania jego zgody. Na świadka można zatem powołać każdą osobę, która ma wiedzę o okolicznościach istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy, niezależnie od tego, czy chce ona zeznawać.
Zgłaszając wniosek o przesłuchanie świadka pracodawca wskazuje tylko jego dane personalne i adres zamieszkania. Warto o tym przypomnieć, ponieważ pewne wątpliwości może wzbudzać u strony zgłaszającej świadka nowa regulacja zawarta w art. 2421 kodeksu postępowania cywilnego. Przewiduje on, że ten, kto będzie wnosił o wezwania świadka, biegłego czy innej osoby, powinien dołożyć starań, aby ta osoba stawiła się na rozprawę, w szczególności zawiadomić ją o miejscu i terminie przesłuchania. Ten przepis mógłby sugerować, że pracodawca, który chce zawnioskować kogoś na świadka, musi wcześniej skontaktować się z tą osobą, skoro później ma zapewnić jej stawiennictwo na rozprawie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta