Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd wykorzysta opinię z innej sprawy

16 stycznia 2020 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Pracodawca może wnieść o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego dopuszczonej w innym postępowaniu sądowym. W ten sposób zaoszczędzi na kosztach.

Zacznijmy od tego, że nic się nie zmieniło w zakresie rodzajów środków dowodowych, jakimi można dowodzić faktów przed sądem. Wciąż kluczowe są dokumenty, zeznania świadków, stron, opinie biegłych. Istotnie skorygowano natomiast przepisy dotyczące przeprowadzania każdego z tych dowodów.

Bez uprzedzenia i zgody

Procedura cywilna nie przewiduje w dalszym ciągu wymogu, aby zawnioskowanie dowodu z przesłuchania świadka wymagało jego wcześniejszego uprzedzenia, a tym bardziej uzyskania jego zgody. Na świadka można zatem powołać każdą osobę, która ma wiedzę o okolicznościach istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy, niezależnie od tego, czy chce ona zeznawać.

Zgłaszając wniosek o przesłuchanie świadka pracodawca wskazuje tylko jego dane personalne i adres zamieszkania. Warto o tym przypomnieć, ponieważ pewne wątpliwości może wzbudzać u strony zgłaszającej świadka nowa regulacja zawarta w art. 2421 kodeksu postępowania cywilnego. Przewiduje on, że ten, kto będzie wnosił o wezwania świadka, biegłego czy innej osoby, powinien dołożyć starań, aby ta osoba stawiła się na rozprawę, w szczególności zawiadomić ją o miejscu i terminie przesłuchania. Ten przepis mógłby sugerować, że pracodawca, który chce zawnioskować kogoś na świadka, musi wcześniej skontaktować się z tą osobą, skoro później ma zapewnić jej stawiennictwo na rozprawie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11558

Wydanie: 11558

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament