IP Box w zaliczkach – korzyść czy pułapka
Fiskus potwierdził, że podatnik może korzystać z ulgi w trakcie roku. Rozwiązanie to jest jednak ryzykowne wtedy, gdy trudno jest ustalić które z wykonanych czynności są objęte prawem autorskim podlegającym ochronie.
Od początku 2019 roku w polskim systemie podatkowym obowiązuje 5-proc. stawka podatkowa od dochodów osiąganych z tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box). Za kwalifikowane prawa własności intelektualnej ustawy o podatkach dochodowych uznają m.in.: prawo do wynalazku (patent), dodatkowe prawo ochronne na wynalazek, prawo ochronne na wzór użytkowy, prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, prawo z rejestracji topografii układu scalonego, prawo do programu komputerowego. Chociaż stawka w wysokości 5 proc. obowiązuje od 1 stycznia 2019 r., to w praktyce dopiero w tym roku podatnicy będą mogli faktycznie z niej skorzystać.
Zgodnie z dotychczasowym stanowiskiem Krajowej Informacji Skarbowej oraz objaśnieniami Ministerstwa Finansów w zakresie stosowania przepisów o IP Box, przedmiotową ulgę można stosować dopiero w rozliczeniu rocznym. Sprowadza się to do tego, że podatnik odprowadza zaliczki od dochodu na zasadach ogólnych (skala podatkowa lub podatek liniowy) i różnicę między tak płaconym podatnikiem a podatkiem wyliczonym według preferencyjnej 5-proc. stawki traktuje jako nadpłatę w zeznaniu rocznym za 2019 r. składanym do końca marca (osoby prawne) albo kwietnia (osoby fizyczne) 2020 r.
Nie trzeba czekać
Czy zatem chcąc rozliczyć IP Box na dochodach wygenerowanych w tym roku podatnicy będą czekać do 2021 r.? Niekoniecznie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta