Sprzedaż hipermarketu bez wyłączenia z VAT
Sprzedaż nieruchomości (hipermarketu ze stacją benzynową) nie jest zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa i może podlegać opodatkowaniu VAT, jeżeli składniki nie są dostatecznie wyodrębnione, nabywca nie zamierza prowadzić działalności handlowej zbywcy, a transakcja nie obejmie elementów niezbędnych do kontynuowania tej działalności.
Potwierdza to interpretacja indywidualna wydana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 24 stycznia 2020 r. (0111-KDIB3-2.4012.702. 2019.3.AZ).
Wnioskodawcy zamierzają zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości, która będzie obejmować przeniesienie użytkowania wieczystego gruntu oraz prawa własności budynków, budowli i urządzeń trwale związanych z gruntem, m.in. budynku hipermarketu, stacji paliw, parkingu i kiosków poboru opłat. Przed przeprowadzeniem transakcji wnioskodawcy planują złożyć oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia i wyborze opodatkowania dostawy nieruchomości.
Dotychczas zbywca wykorzystuje nieruchomość do prowadzenia działalności przede wszystkim poprzez handel detaliczny w budynku hipermarketu, przy czym część jego pomieszczeń została przekazana najemcom w ramach opodatkowanych umów najmu. Dodatkowo, zbywca prowadzi działalność gospodarczą z wykorzystaniem stacji paliw.
W ramach transakcji nabywca wejdzie w prawa wynikające z zawartych przez zbywcę umów najmu pomieszczeń w budynku hipermarketu. Ponadto, nabywca ma przejąć prawa zabezpieczające wykonanie zobowiązań przez najemców, prawa związane z projektami architektonicznymi oraz z odpowiedzialnością wykonawców za roboty związane z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta