Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ustalić przychody i koszty przy faktoringu

10 lutego 2020 | Podatki i księgowość | Bartosz Głowacki

Zdaniem dyrektora KIS, w przypadku odpłatnego zbycia wierzytelności uprzednio zaliczonych do przychodów należnych, w kosztach można uwzględnić jedynie stratę powstałą na tej transakcji.

Podatnicy, którzy nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na czekanie, aż spłyną do nich płatności, często decydują się na poprawienie płynności finansowej zawierając umowy faktoringu czy dyskonta wierzytelności. Niekiedy wykorzystywane jest ubezpieczenie należności, a w skrajnych sytuacjach podatnicy po prostu sprzedają trudne wierzytelności firmom windykacyjnym.

Przez wiele lat ugruntowała się praktyka, zgodnie z którą podatnik, sprzedając wierzytelność własną, co do zasady może rozpoznać wartość takiej wierzytelności jako koszt uzyskania przychodu z takiej sprzedaży. Dotyczy to zarówno wierzytelności własnych, rozpoznanych jako przychody należne, jak i innych wierzytelności, np. z tytułu udzielonych pożyczek. Przez lata toczyły się spory o możliwość rozpoznania jako kosztu np. wartości podatku od towarów i usług (w przypadku wierzytelności handlowych) czy naliczonych odsetek (w przypadku wierzytelności pożyczkowych). W pierwszym przypadku sytuację rozwiązała zmiana przepisów, w drugim praktykę nadal kształtuje orzecznictwo sądów administracyjnych oraz - przez analogię - przepisy o możliwości rozpoznania pożyczki jako kosztu przy aporcie wierzytelności. Kwestią rozstrzyganą przez sądy administracyjne była też możliwość ukosztowienia wierzytelności, w stosunku do których upłynął termin przedawnienia.

Ugruntowana praktyka

Nigdy natomiast nie było...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11579

Wydanie: 11579

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament