O dylematach i przyszłości europejskiej wspólnoty
Grono gości z Polski i Ukrainy, a także z innych krajów Europy i świata, dyskutowało 4 i 5 lutego w Rzeszowie o przyszłości Ukrainy i całego kontynentu. materiał partnera
Tegoroczne forum zorganizowano pod hasłem: „Nowe szanse, stare zagrożenia". Co zrozumiałe w kontekście ostatnich zmian na szczytach władzy w Kijowie, wiele uwagi poświęcono procesom reform i modernizacji kraju oraz jego europejskim aspiracjom. Społeczeństwo Ukrainy ma bardzo wysokie oczekiwania wobec nowych władz. W związku z tym aktualne pozostają pytania o to, jaka będzie polityka nowych władz i czy Ukraina wykorzysta możliwości, które daje współpraca z krajami Unii Europejskiej i NATO.
Rozpatrywano uwarunkowania nowoczesnej samorządności terytorialnej i społeczeństwa obywatelskiego, z którego rozwojem społeczność międzynarodowa wiąże ogromne nadzieje. Poruszono też kwestie bezpieczeństwa Ukrainy w układzie stosunków europejskich i globalnych.
W forum wzięło udział ponad 800 gości z Polski, Ukrainy, krajów UE i USA. Byli wśród nich przedstawiciele rządów, życia politycznego, dyplomacji, biznesu, samorządów, instytucji unijnych, organizacji międzynarodowych, ośrodków analitycznych, kół eksperckich i kultury. W programie znalazło się ponad 50 paneli dyskusyjnych poświęconych zagadnieniom gospodarczym, politycznym i społecznym.
Kryzys europejskiej solidarności
Inauguracyjną sesję plenarną pierwszego dnia forum, zatytułowaną „Europa Środkowa i Wschodnia – w poszukiwaniu swojego miejsca na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta