O uldze IP Box decyduje typ kontraktu
Spółka z branży IT rozliczy w preferencyjny sposób wynagrodzenia dla pracowników. Jednak umowy z samozatrudnionymi dają mniej korzyści.
Obowiązująca od początku 2019 r. ulga IP Box budzi ogromne zainteresowanie przedsiębiorców, zwłaszcza z branży IT, którzy składają w tej sprawie setki wniosków o interpretacje. Jak się okazuje, ważne jest czy zespół informatyków pracujących nad nowym programem składa się z pracowników, czy ze współpracowników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Inaczej wygląda wówczas rozliczenie z fiskusem. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził w interpretacji z 10 stycznia 2020 r. (0111-KDIB1-3.4010.552. 2019.1.MBD), że w przypadku umów B2B zapłata za przejęcie majątkowych praw autorskich do programów komputerowych powinna być ujęta w literze „d" wzoru Nexus.
Praca analityków i programistów
Sprawa dotyczyła spółki tworzącej oprogramowanie, której produkty bazują na najnowszych technologiach oraz własnych, innowacyjnych rozwiązaniach. Spółka zatrudnia na podstawie umów o pracę wysoko wykwalifikowanych specjalistów, m.in. analityków, programistów i testerów. Współpracuje również ze specjalistami na podstawie umów cywilnoprawnych (umowy o dzieło i zlecenie) oraz umów o współpracę z osobami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą (umowy B2B). Każdy z tych typów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta