Hotel odliczy VAT od usług wyżywienia nabytych dla swoich gości
O charakterze nabywanej oraz świadczonej przez podatnika usługi nie powinien decydować numer PKWiU wskazany przez wnioskodawcę, ale indywidualna ocena każdego przypadku dokonana przez organ.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 4 listopada 2019 r. (I SA/Gl 588/19).
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi noclegowe, organizuje konferencje, szkolenia oraz imprezy okolicznościowe. W celu zapewnienia wyżywienia dla gości hotelowych podatnik nabywa od kontrahenta usługi w zakresie żywienia. Należność za te usługi podatnik pobiera bezpośrednio od gości hotelowych, wliczając koszt posiłków w cenę noclegu. Kontrahent obciąża podatnika zbiorczo w miesięcznych okresach rozliczeniowych. Podatnik skierował do organu podatkowego wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, a na wezwanie organu uzupełnił wniosek o numery PKWiU przedmiotowych usług, kwalifikując je jako pozostałe usługi gastronomiczne.
We wniosku o interpretację podatnik zadał pytanie o możliwość obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia usług w zakresie wyżywienia. Zdaniem wnioskodawcy, będzie on miał prawo do takiego obniżenia, ponieważ jest podatnikiem VAT, a przedmiotowe usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Organ uznał stanowisko podatnika za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta