Wuhan w Hubei – centrum kryzysu
Hubert A. Janiszewski Globalizacja produkcji, pomimo istotnych korzyści, niesie również ryzyka, w tym ryzyko zależności od jednego kraju – dostawcy.
Według informacji WHO oraz statystyk Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore 12 lutego br. mieliśmy 45 204 zachorowań, ponad 5 tys. wyzdrowień i 1117 przypadków śmierci z powodu koronawirusa noszącego teraz oficjalną nazwę Covid-19.
Epidemia dotarła do 24 krajów, z tym że jest skoncentrowana w Chinach, w mieście Wuhan. To stolica prowincji Hubei mającej około 60 mln ludności i PKB (w 2017 r.) zbliżone do polskiego poziomu ponad 541 mld dol., co stanowi ok 4–5 proc. PKB całych Chin.
W rezultacie rosnącej liczby zachorowań i braku skutecznej szczepionki miasto Wuhan i praktycznie cała prowincja zostały odcięte od świata, zamknięto większość instytucji publicznych, fabryk, uniwersytetów itd. Ludność ma zakaz wychodzenia i ogranicza się do okresowych zakupów żywności. Rząd centralny w błyskawicznym tempie wybudował w ciągu dziesięciu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta